Odkrywanie chiptuningu

W moim pierwszym artykule od dłuższego czasu postanowiłem porozmawiać o temacie, o którym rzadko wspominałem na tym blogu, a mianowicie o tuningu.

A dokładniej dzisiaj, porozmawiamy o chiptuning.

Elektronika w twoim pojeździe

Jak zapewne wiesz, w dzisiejszych czasach większość nowoczesnych pojazdów elementy elektroniczne: Niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie paliwem, pamięć pojazdu, czy strojenie różnych komponentów, wiele rzeczy jest zarządzanych elektronicznie. Ogólnie możemy powiedzieć że komputer kontroluje nasz silnik.

Poprzez szereg sygnałów z różnych komponentów komputer dostosowuje i kontroluje kilka elementów, takich jak zapłon, kontrola spalin, wtrysk, zużycie paliwa i wiele innych.

Trochę jak w Formule 1, gdzie prawie wszystko można regulować i regulować elektronicznie.

Co to jest chiptuning?

Chiptuning pozwala łatwo zmienić konfigurację silnika, bez konieczności przejeżdżania przez garaż. To tuning, ale elektroniczny (chip po angielsku oznacza „elektroniczny chip”). Innymi słowy, działa na silnik za pośrednictwem danych elektronicznych.

W rzeczywistości jest to dodatkowe sterowanie elektroniczne bezpośrednio podłączone do silnika. Zmieni on dane silnika w czasie rzeczywistym zgodnie z konfiguracją, którą mu przekazujesz, a także zoptymalizuje moc, zużycie paliwa i wiele innych.

Wynik?

Więcej przyjemności z jazdy, więcej mocy i mniej pieniędzy wydanych na paliwo.

Niektóre liczby

Chiptuning boxy mogą być montowane w kilka minut.

Moc można zwiększyć do 31% dla wielu pojazdów z silnikiem turbo (turbo diesel lub turbo benzyna).

Możesz oszczędź do 1 l na 100 km paliwa. Dobra ekonomia w średnim i długim okresie.

Te pola są dostępne dla ponad 2200 pojazdów. Oczywiście musi to być pojazd, który ma elementy elektroniczne. Twój 2CV prawdopodobnie nie da rady.

Jak to działa

Jednostka chiptuningowa odczytuje dane z elektronicznej jednostki sterującej silnika w czasie rzeczywistym.

Będzie zainteresowany wiele parametrów, takie jak czas, ilość i ciśnienie wtrysku lub ilość powietrza. Każda modyfikacja może pozwolić na optymalizację mocy i zużycia.

Czy są jakieś zagrożenia?

Nie, chiptuning nie uszkadza elementów pojazdu.

W przeciwnym razie byłoby trochę wstydu, prawda?

Niektóre formy elektronicznego strojenia mają duży problem: można je wykryć po fakcie, a gwarancje, które miałeś przy zakupie, nie są już ważne.

Chiptuning: optymalizacja danych
Chiptuning: optymalizacja danych

Ale strojenie za pomocą dodatkowego pola nie jest wykrywalne, ponieważ oprogramowanie silnika nie ulega zmianie. To naprawdę dodatkowy element, który ponownie wykorzysta dane z oprogramowania silnika i przesyła je w zoptymalizowany sposób. W żadnym wypadku oprogramowanie nie jest modyfikowane, dlatego nie można wykryć strojenia.

Iść dalej

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do odwiedzenia strony https://www.racechip.fr/qu-est-ce-que-le-chiptuning/, która da ci znacznie więcej informacji na temat chiptuningu, oraz w szczególności wyjaśni ci, dlaczego warto go używać chiptuning za pomocą dodatkowego urządzenia sterującego (ten wyjaśniony w tym artykule), a nie chiptuning poprzez tuning-OBD.