Do czego służy bateria 12 V i jak ją wybrać?

Celem tego artykułu jest pomoc czytelnikowi w zrozumieniu najlepszy wybór po otrzymaniu Bateria 12 V. samochodu. Wiedza każdego jest inna w tej dziedzinie, oferowane są hiperłącza, aby każdy mógł pójść dalej, jeśli sobie tego życzy.

Krótkie przypomnienie na temat roli akumulatora samochodowego

Przyjrzyjmy się krótko podstawom neofitów, którzy nas czytają.

Bateria to zestaw akumulatorów energii do wytwarzania energii elektrycznej o określonym napięciu i pojemności.

W pojeździe akumulator służy przede wszystkim do rozruchu. Następnie, gdy pojazd jest w ruchu, akumulator zasila reflektory, radio oraz wszystkie elementy elektryczne i elektroniczne samochodu.

Dlaczego warto wybrać akumulator samochodowy 12 V zamiast akumulatora 6 V lub 24 V?

Kiedy mówimy o akumulatorze samochodowym, mówimy o akumulatorze 12 V (12 V). Słabsze baterie (6 V) służą do obsługi mniejszych urządzeń, takich jak wózki golfowe lub zabawki dla dzieci. Duże akumulatory 24 V są zarezerwowane dla samochodów ciężarowych.

Od pewnego czasu rozmawiamy również o akumulatorach 42 V, które będą wyposażać pojazdy przyszłości, ale wróćmy do teraźniejszości, aby zrobić wybierając odpowiedni akumulator dla każdego pojazdu.

Dokonaj najlepszego wyboru dla akumulatora 12 V.

Kupując baterię, wybór jest ogromny: jak to znaleźć?

Pierwszym krokiem jest oczywiście do naśladowania porady budowniczego, każdy ogólnie wskazuje swoje rekomendacje na swojej stronie internetowej.

Ale wiedza o tym, co to jest, pozwala lepiej zrozumiećmożliwe problemy a także zaoszczędzić na cenie zakupu bez utraty jakości.

Elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze akumulatora 12 V, są dwojakiego rodzaju: aspekty fizyczne i względy elektryczne.

Fizycznie należy zadbać o:

 • Rozmiar baterii
 • Położenie i kształt zacisków przyłączeniowych.

Zapewnia to, że będzie to możliwe umieść baterię i podłącz to.

Następnie płynna praca akumulatora samochodowego 12v będzie zależeć od:

 • Pojemność baterii (wyrażona w amperach / godzinę)
 • Prąd rozruchowy (wyrażony w amperach);

Weźmy konkretny przykład

Mam nowego Beetle od Volkswagena kupionego w 2010 roku. Słyszałem, że dobrze jest wymieniać baterię co 4 lub 5 lat, więc nadszedł czas, bo boję się zepsuć.

The pierwszy krok jest odwiedzić stronę Amazon.fr. Wszyscy znacie Amazonkę! Mają bardzo praktyczny sklep Auto-Moto, który pozwala kilkoma kliknięciami (muszę wskazać model, rok i rodzaj motoryzacji mojego pojazdu), aby zmierzyć się z wyborem kilku rodzajów akumulatorów 12 V .

Oto, co już znacznie zmniejsza możliwości, właściwa decyzja nie jest daleko.

Następnie, nie wchodząc w zbyt techniczne rozważania dotyczące natury komponentów używanych podczas produkcji baterii, wskażmy tylko, że są to elementy elektrochemiczne, które mogą z czasem ulegać pogorszeniu. A dobre miejsce do przechowywania jest zatem niezbędny, podobnie jak rozsądny okres przechowywania.

The wybór sprzedawcy gdzie można powiedzieć, że bateria jest ważna.

Bateria 12 V.
Bateria 12 V.

Dzięki tym elementom mogę uzyskać odpowiednią baterię dla mojego New Beetle.

Oto kilka przykładów akumulatorów 12 V:

Iść dalej

Poleganie na producencie lub stronie internetowej nie wystarczy dla niektórych osób, które chcą dowiedzieć się więcej o tym, co kryje się pod maską ich samochodu.

Dla tych miłośników mechaniki, oto jest jakieś dodatkowe informacje :

 • W akumulatorze istnieją różne ogniwa, które mają elektrody dodatnie i ujemne. Wspomniane elektrody są wykonane z płytek, które mogą być różnych typów i które są zanurzone w elektrolicie. Ten ostatni pozwala na łatwy ruch ładunków elektrochemicznych (jonów)
 • Biorąc pod uwagę cechy wymienione w tym artykule, jakość Bateria 12 V. dlatego zależy od:
  • Jego napięcie nominalne;
  • Jego pojemność;
  • Jego prąd szczytowy.

Ponieważ mówimy tutaj o napięciu tak zwanego akumulatora „12 woltów”, należy zauważyć, że rzeczywiste napięcie takiego akumulatora samochodowego wynosi raczej 13,6 V. Również pod względem napięcia powie się, że akumulator 12 V będzie ładowany, gdy jego napięcie spadnie dokładnie około 12 woltów.

Kilka porad i wskazówek

Jeśli chcesz samodzielnie przetestować akumulator przed uzyskaniem nowego, należy to zrobić za pomocą multimetru i powinno to nastąpić co najmniej godzinę po zatrzymaniu pojazdu. Preferowane jest oczekiwanie na całą noc.

Jeśli kupiłeś nową baterię, ale nie od razu z niej korzystasz, powinna być przechowywana w suchym miejscu o temperaturze około 5 stopni Celsjusza.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci to zrobić dobry wybór akumulatora 12 V. i życzę bezpiecznej podróży!

Dzięki Verdy-Garage za zdjęcie