Co to jest przeprogramowywanie silnika? Ryzyko i korzyści

Kupujemy samochód z kilku powodów. Czasami wybierasz model dla jego historii, ceny, siły lub po prostu dlatego, że się zakochałeś. Po przejęciu, jeśli nie jesteś zadowolony z oryginalnej mocy swojego samochodu, możesz rozważyć przeprogramowanie silnika.

Co to jest przeprogramowywanie silnika?

przeprogramowanie silnika
Zdjęcie zrobione ze strony https://www.dynatek.be/ Professional Chiptuning Preparer

Większość samochodów wyposażonych w silnik wtryskowy ma elektroniczną jednostkę sterującą (Engine Control Unit), która jest również nazywana ECU do skrótu lub kalkulatora. To pudełko ma program z serią parametrów, które napędzają silnik samochodu. Dlatego to on przekazuje polecenia do wtryskiwaczy zgodnie z konfiguracjami swojego programu, co oznacza, że ​​silnik nie może zrobić więcej niż to, o co został poproszony. Celem przeprogramowania jest precyzyjna optymalizacja tego programu w celu zwiększenia mocy silnika i / lub uzyskania lepszych osiągów. W praktyce wymaga to modyfikacji oryginalne parametry jednostki elektronicznej do zmiany ilości wtryskiwanego paliwa i zapłonu w celu zwiększenia momentu obrotowego i mocy silnika. Ta operacja wymaga szczegółowej wiedzy na temat trybu pracy silników wtryskowych, a także opanowania konkretne programy dla typu pojazdu, który chcesz zmodyfikować.

Jakie są zalety przeprogramowania silnika?

Przeprogramowanie silnika ma na celu maksymalizację zdolności przyspieszenia pojazdu. Między innymi pozwala na:

  • Zwiększ moc pojazdu bez konieczności wymiany silnika. Jego moc można regulować i dostosowywać do potrzeb właściciela. Eksperci mówiąmożliwy wzrost może wynosić nawet 60% bez ryzyka uszkodzenia silnika.
  • Większy moment obrotowy silnika przy najniższych obrotach
  • Spraw, by podjazdy były bardziej żywe
  • Zmniejsz zużycie paliwa. Po przeprogramowaniu zapotrzebowanie na paliwo w samochodzie znacznie spadnie. Średnio spadek wyniósłby 30% zużycia początkowego i może to wzrosnąć nawet o 40%, jeśli przeprogramowanie zostanie przeprowadzone przez prawdziwych specjalistów.
  • Zasadniczo przestrzegaj norm emisji. Dzięki temu samochód stanie się bardziej ekologiczny.

Warto wiedzieć, że przeprogramowanie elektronicznej jednostki sterującej pojazdu nie powoduje najmniejszej wady diagnozy producenta. Unieruchomienie pojazdu nie jest konieczne, a powrót do oryginalne ustawienia pozostaje możliwe i można to zrobić w ciągu kilku minut.

Jakie ryzyko wiąże się z przeprogramowaniem silnika?

Podobnie jak wszystko inne, przeprogramowanie silnika również wiąże się z pewnym ryzykiem. Pierwszym niebezpieczeństwem, i nie mniej ważnym, byłoby powierzenie operacji niewykwalifikowanej osobie, ponieważ może to spowodować uszkodzenie silnika. Może wynosić od jednego niekontrolowane nadmierne zużycie paliwa awaria silnika.

Pojazd pozostanie zależny od osoby, która przeprowadziła przeprogramowanie, ponieważ zawsze trzeba zadzwonić do tej osoby, gdy tylko pojawi się problem.

Jeśli podczas wywiady, pojazd przejdzie w tryb automatycznej diagnostyki, program zresetuje się automatycznie. W rezultacie wszystkie ustawienia dokonane później można usunąć.

Musimy również wziąć pod uwagę inne przepisy w mocy Rzeczywiście właściciele nie mogą robić wszystkiego, co chcą na samochodzie, inaczej nie będą zatwierdzony i nie przechodź wizyt technicznych.

Jak przeprogramować samochód?

przeprogramowanie silnika
Najlepiej wezwać specjalistę w przeprogramowanie silnika. Inżynier przeprowadzi diagnozę na stanowisku mocy samochodu, aby znaleźć różne manipulacje, które należy wykonać. Następnie poinformuje cię o krokach do podjęcia i ograniczeniach, których nie wolno przekraczać. Wykwalifikowani technicy i mechanicy przeprogramują silnik samochodu.

Istnieją dwa sposoby przeprogramowania silnika pojazdu.

Pierwszy polega na przeprowadzeniu operacji oddzielnie od danych oryginalnego urządzenia elektronicznego. W tym celu należy podłączyć do gniazda diagnostycznego samochodu (słynne gniazdo OBD), a przeprogramowanie odbywa się za pomocą specjalnego oprogramowania, które umożliwia dostęp do sterownika silnika. Czasami konieczna jest interwencja w oryginalne pudełko, aby uzyskać bezpośredni dostęp do danych zarejestrowanych przez komputer. Ten typ przeprogramowania silnika optymalizuje wydajność silnika i zmniejszyć zużycie paliwa.

Drugi typ przeprogramowanie silnika jest znacznie ostrzejszy. Polega na modyfikacji parametrów jednostki elektronicznej po wymianie części w celuoptymalizować całość. Jest przeznaczony bardziej do samochodów sportowych, w których pierwszym celem jest maksymalne zwiększenie osiągów silnika. Rzeczywiście, wszystkie dodane części mają na celu różnicowanie mocy silnika. Może to być nowy filtr z bezpośrednim wlotem, wygładzone kanały rur wlotowych, nowa rura wydechowa, poprawiony wałek rozrządu itp. Ale uwaga, aby tego rodzaju przeprogramowanie przyniosło pożądany rezultat, musi być przeprowadzone zgodnie z zasadami sztuki przez specjalistę. Rzeczywiście, aby nowe części zapewniały oczekiwaną wydajność, musisz wiedzieć, jak modyfikować parametry silnika we właściwym kierunku. Ważne jest, aby ustawienie było odpowiednie, w przeciwnym razie nie zadziała. Również w tym przypadku interwencja na oryginalnym komputerze jest możliwa, aby móc uzyskać dostęp i zmienić znalezione tam dane. W przypadku niektórych modeli konieczne jest całkowite dodanie pola, aby móc zmodyfikować parametry programu i poprawić wydajność silnika. Są nawet samochody, które mogą wejść na pokład kilka map z przełącznikiem.

Jak przebiega przeprogramowanie silnika?

W większości przypadków operacja jest wykonywana przez gniazdo diagnostyczne samochodu. W przeciwnym razie transferu danych można dokonać bezpośrednio na komputerze. To powiedziawszy, przeprogramowanie odbywa się w następujących krokach:

  1. Zrób jazdę próbną samochodem. Pozwoli ci to być pewnym jego stanu. Bądź ostrożny, nie tylko musisz jeździć po drodze, ale musisz również zamontować samochód na windzie przed rozpoczęciem przeprogramowywania silnika.
  2. Zacznij od rozpakowania programu z oryginalnego komputera. Istnieją na to dwa rozwiązania. Albo przesyłasz dane z oryginalnej kartografii przez gniazdo diagnostyczne samochodu, który jest najczęstszą metodą, lub pracujesz bezpośrednio na komputerze. Pamiętaj, aby zapisać dane pobrane z oryginalnej kartografii.
  3. Trzecim krokiem jest optymalizacja mapowania na podstawie oryginalnego programu.
  4. Teraz musisz załadować zmodyfikowaną mapę. Tutaj niezbędny jest test, aby upewnić się, że pożądany wynik jest odpowiedni. W razie potrzeby można przewidzieć dodatkowe korekty.
  5. Ostatni krok to nic innego jak obsługa posprzedażna. Większość specjalistów w przeprogramowanie silnika zapewnić bezpłatna obsługa posprzedażna. Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić do pierwotnego programowania w dowolnym momencie, a ta interwencja jest zasadniczo bezpłatna.

Wierny fałszywym błędnym wyobrażeniom o przeprogramowaniu silnika

przeprogramowanie silnika
Wielu właścicieli słusznie obawia się gwarancji producenta. Zapewniamy, że przy pomocy prostej diagnozy pojazdu prawie niemożliwe jest udowodnienie, że komputer został zoptymalizowany. Poza tym zawsze można ponownie zainstalować program początkowy, nie pozostawiając najmniejszego śladu. Dlatego nie ma ryzyka, że gwarancja producenta zostać anulowanym. Ponadto należy pamiętać, że przeprogramowanie znane jako „Etap 1” skrupulatnie przestrzega tolerancji zaakceptowanych przez producentów.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie, istnieją dwa powody, aby się nie martwić. Po pierwsze, przeprogramowanie nie zmienia niezawodności twojego samochodu. Zmodyfikowane parametry zawsze będą zgodne z tolerancjami producenta (silnik, skrzynia biegów, turbo itp.). To samo dotyczy norm emisji. Więc zmień na wizyta techniczna należy to zrobić bez najmniejszego problemu. Drugim powodem jest to, że przeprogramowanie jest bardzo trudne do wykrycia, a resetowanie do źródła zawsze jest możliwe w dowolnym momencie. We Francji wiele pojazdów jest przeprogramowanych i do dnia dzisiejszego nie jest znany żaden przypadek braku ubezpieczenia przez ubezpieczyciela.

Wielu kierowców zastanawia się również, czy zużycie ich samochodu wzrośnie po przeprogramowanie silnika. W rzeczywistości wszystko zależy od stylu jazdy. Zatem podczas normalnej jazdy zużycie znacznie spadnie. Dzięki dodatkowy moment obrotowy rzeczywiście zdasz swoje raporty wcześniej, a silnik będzie z kolei mniej się podnosił. To z konieczności oznacza mniej cykli wtrysku, a tym samym mniejsze zużycie. I odwrotnie, Twój samochód zużyje więcej podczas sportowej jazdy, ponieważ aby uzyskać większą moc przy wysokich obrotach, silnik będzie potrzebował nieco więcej paliwa. To powiedziawszy, ten wzrost konsumpcji nie będzie zbytnio odczuwalny, ponieważ średnio będziesz miał 80 do 100 km więcej autonomii przy pełnym zbiorniku.

Dzięki Fiches-auto.fr, dynatek-dz.com, Diagnostique-de-voiture.blogspot.com za zdjęcia.