Co to jest bateria żelowa?

The bateria żelowa przez długi czas miał wiatr w żagle, zwłaszcza z bezwarunkowymi jazda motocyklem. Zdobył uznanie dzięki swoim właściwościom i wydajności w eksperymentalne samoloty akrobatycznex, w obrębie sprzęt morski a nawet w izolowanych instalacjach słonecznych lub wiatrowych, które wymagają akumulatorów obsługujących powolne i głębokie ładowanie i które można zainstalować w dowolnej konfiguracji.

Charakterystyka baterii żelowej

Jest to porównywalne z ewolucja konwencjonalnej baterii kwasowo-ołowiowej. Podobnie jak jego odpowiednik, składa się z płyt ołowiowych i elektrolitu utworzonego z roztworu wody destylowanej i kwasu siarkowego. Jedyną różnicą jest to, że krzemionka jest dodawana do elektrolitu, aby tworzył rodzaj pasty. Akumulator moto żelowy oparty jest na rekombinacji gazu. Podczas odgazowywania gazowy tlen na dodatnich płytach akumulatora migruje w kierunku ujemnych płyt. Po reakcji chemicznej w tym ostatnim tlen łączy się z wodorem, aby ponownie stać się wodą. Wskaźnik rekombinacji wynosi około 95% w porównaniu z jedynie 30% w przypadku konwencjonalnych akumulatorów. W rezultacie nie ma emisji gazu, z wyjątkiem rzadkich przypadków, gdy prąd ładowania i napięcie są zbyt wysokie. W tym czasie gaz jest odprowadzany przez zawór bezpieczeństwa. Aby poprawić żywotność akumulatora podczas głębokiego cyklu, do zżelowanego elektrolitu można czasem dodać kwas fosforowy.

Bateria o wielu cechach

Bardzo ceniony w połowieterenowe, akumulator żelowy moto znalazł swoje grono fanów dzięki swoim niezwykłym cechom. Jest szczególnie odporny na uderzenia, a ponieważ żel jest zżelowany, można go stosować w dowolnej pozycji. Jedną z jego zalet jest to, że w przeciwieństwie do akumulatora ciekłego elektrolitu, prawie nie ma ryzyka wycieku, gdy akumulator pęknie. Hermetycznie zamknięte akumulatory żelowe ograniczają emisję gazów. Należące do kategorii tak zwanych „bezobsługowych” akumulatorów, są one wolne od okresowego uzupełniania wody, w przeciwieństwie do konwencjonalnych akumulatorów, które wymagają okresowego sprawdzania poziomu elektrolitu. Ponadto obsługują one, w rozsądnych granicach, 100% zrzutów bez wpływu na ich żywotność lub wydajność, pod warunkiem, że zostaną one naładowane w umiarkowanie krótkim czasie. Poza tym mają żywotność do dziesięciu lat, co jest dość honorowe, biorąc pod uwagę, że konwencjonalne akumulatory trwają około pięciu lat. Dzięki niedorzecznemu prądowi samorozładowania akumulator żelowy do motocykla może działać przez kilka miesięcy bez ładowania.

Druga strona monety

Jak wszystko inne, jakość ma swoją cenę. Akumulator żelowy jest jednym z najdroższe baterie na rynku. Rzeczywiście, jego cena jest około dwukrotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych akumulatorów. Oprócz swojej ceny jest bardzo wrażliwy parametry obciążenia który, jeśli nie będzie ściśle przestrzegany, może radykalnie skrócić jego żywotność. Fakt, że napięcie ładowania zmienia się w zależności od temperatury może w ten sposób skomplikować jego użycie. Aby zminimalizować ryzyko pogorszenia, potrzebuje zatem specjalnej ładowarki i / lub regulatora, który, choć nie jest konieczny, ma kompensację temperatury. Wreszcie, przy znacznej oporności wewnętrznej, baterie żelowe źle reagują wysokie prędkości rozładowywania Stąd ich sukces w instalacjach wykorzystujących ogniwa fotowoltaiczne i energię wiatru, które sprzyjają powolnym ładowaniom.

Aby uzyskać więcej informacji, nie wahaj się przejść do następującego linku: