Bateria AGM – co to jest?

Omówiliśmy już krótko, czym jest bateria AGM w poprzednich artykułach, na przykład podczas porównań baterii. Ale tak naprawdę nigdy nie poświęciliśmy czasu na precyzyjne rozmawianie o tego rodzaju wodoodpornych bateriach. Właśnie to zrobimy dzisiaj, poświęcając cały ten artykuł słynnym akumulatorom AGM.

Akumulator AGM = mata szklana pochłonięta

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia o tym, jak ogólnie działa bateria, aw szczególności o wodoodpornej baterii AGM.

Aby działać, każda bateria musi zawierać:

  • Pozytywne talerze
  • Płytki ujemne
  • Separatory
  • Pojemnik z polipropylenu
  • Ciekły elektrolit

Specyfika akumulatorów AGM polega na tym, że materiał aktywny jest, można powiedzieć, „uwięziony” między płytkami (wykonanymi z włókien borokrzemianowych) w rodzaju „gąbki”. Tlen i wodór są rekombinowane w akumulatorze.

Podsumowując, gaz wytwarzany podczas ładowania jest następnie kierowany w kierunku elektrody ujemnej przez pory tego rodzaju pajęczyny z włókna szklanego. Następnie gaz rekombinuje się z wytworzeniem wody (wzór H2O).

Ta operacja rozwiąże kilka problemów związanych z konwencjonalnymi akumulatorami, co omówimy w następnym akapicie.

Zalety wodoodpornej baterii AGM

Zalety akumulatorów AGM są liczne. Wybraliśmy dla Ciebie główne. Oto one:

Zwiększona pojemność

Jony krążą łatwiej w tego rodzaju elektrolicie, co powoduje, że akumulatory AGM mogą osiągnąć wyższe maksymalne natężenia niż akumulatory konwencjonalne.

Szybszy cykl ładowania

Kilka zjawisk wyjaśnia oszczędność czasu podczas ładowania. Jedną z nich jest większa kompresja elektrod i obecność mniejszej ilości dodatków ołowiu niż w konwencjonalnej baterii. Są inni.

Ze względu na ich szybki cykl ładowania; akumulatory te są często zalecane w pojazdach narażonych na znaczne obciążenia (taksówki, pogotowie ratunkowe itp.) lub na przykład wózki golfowe. Ta strona wyjaśnia to bardzo dobrze: http://www.batterie-solaire.com/batterie-agm.htm

Uproszczony transport

Dobra wiadomość: wodoodporne akumulatory AGM nie przeciekają! Elektrolit jest nasączony włóknem szklanym, nawet do góry nogami, akumulator nie wycieknie. Ich transport jest znacznie uproszczony dla szczęścia wszystkich mechaników.

Całkowita odporność na mróz

Bez płynu, więc nie ma żelu. Po prostu.

Brak utraty wody

Wymiana gazowa odbywa się w samym akumulatorze. Straty wody są zatem minimalne lub nawet nie występują, więc nie ma potrzeby sprawdzania i regulacji poziomu wody.

Pełna kompatybilność

Napięcie ładowania takich akumulatorów jest takie samo jak w przypadku akumulatorów konwencjonalnych. Dlatego nie jest wymagana modyfikacja. Akumulatory AGM dostosowują się do wszystkich instalacji i systemów.

Wielki opór

W akumulatorze AGM płytki są ściśnięte względem siebie i bezpiecznie przymocowane. Wstrząsy i wibracje nie mają zatem większego wpływu na ten typ baterii.

Gdzie to kupić?

Amazon.fr oferuje najniższe ceny dla wszystkich rodzajów akumulatorów, w tym akumulatorów AGM. W poniższej tabeli znajdziesz również nasz wybór najlepszych akumulatorów, AGM i innych niż AGM. Każdy znajdzie coś dla siebie.

I do zobaczenia wkrótce!