Akumulator bezobsługowy – czy naprawdę nie wymaga konserwacji?

Bezobsługowy akumulator… brzmi to trochę jak koszula bez prasowania lub samooczyszczające się urządzenie. A priori nam się to podoba. Ale co z tego naprawdę?

Akumulator bezobsługowy = akumulator kwasowo-ołowiowy

Słynne bezobsługowe akumulatory to tak naprawdę akumulatory kwasowo-ołowiowe. Technicznie jest to zestaw akumulatorów ołowiowo-kwasowych, które są połączone szeregowo w tym samym przypadku.

Ale dlaczego mówimy, że nie wymagają one konserwacji? Po prostu dlatego, że nie trzeba ich ładować. Jednak należy tu podać pewne wyjaśnienia.

dwa rodzaje akumulatorów bezobsługowych. Dla uproszczenia nazwijmy je „ prawda „Bezobsługowe akumulatory i” fałsz »Akumulatory bezobsługowe. Bezobsługowe „fałszywe” baterie faktycznie mają zakrętki (często ukryte pod naklejką, miej oczy otwarte !!!), których możesz użyć do uzupełnienia poziomu wody. Z drugiej strony „prawdziwe” bezobsługowe akumulatory wykorzystują bardziej złożone procesy do recyklingu gazów do cieczy i żelowania elektrolitu. Nie można ich modernizować i należy je poddać recyklingowi, gdy ich żywotność dobiegnie końca. Ta ostatnia wciąż trwa co najmniej 5 lat, a niektóre zeznania mówią raczej o 8 latach. Przyznaj, że to nie jest bez znaczenia.

Więcej informacji można znaleźć tutaj na temat „ładowania” bezobsługowych akumulatorów.

Środki ostrożności dotyczące zdrowia i środowiska: Należy pamiętać, że baterie te zawierają ołów, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Upewnij się, że są one poddawane recyklingowi przez wyspecjalizowane firmy.

Ale jaki typ akumulatora masz teraz w samochodzie?

Dobre pytanie, prawda?!?! Aby się dowiedzieć, istnieją dwa rozwiązania: otwórz maskę samochodu lub otwórz instrukcję konserwacji pojazdu. W tym drugim przypadku pozwalamy Ci wyszukać właściwą stronę. Dla tych, którzy chcą przejść bezpośrednio do źródła, oto kilka wskazówek.

Pierwszą wskazówką jest to, że pokrywa bezobsługowego akumulatora jest bardzo trudna do usunięcia.

Druga wskazówka. Jeśli jest zarejestrowany w akumulatorze YUASA, prawdopodobnie nie wymaga konserwacji. Rzeczywiście, ta japońska firma jest światowym liderem w tego typu akumulatorach, szczególnie w odniesieniu do akumulatorów do motocykli. Ale oczywiście nie tylko. Na przykład Renault wyposaża swojego Clio w tego typu akumulator.

Bezobsługowy akumulator Yuasa
Bateria Yuasa

W razie wątpliwości nie wahaj się zasięgnąć porady eksperta. Rzeczywiście próba (przez pomyłkę!) naładowania bezobsługowego akumulatora może mieć niefortunne konsekwencje. Można to zrobić w określonych warunkach, ale wymaga to specjalistycznej wiedzy, którą mogą zapewnić tylko specjaliści. Nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka.

Ostatnie małe ostrzeżenie przed pozwoleniem na zabawę pod maską pojazdu. Należy pamiętać, że w niektórych nowoczesnych modelach samochodów wyjęcie akumulatora całkowicie blokuje pojazd. Nie można wtedy uruchomić samochodu … co nie jest dokładnie pożądanym rezultatem. W rzeczywistości jest to elektroniczny system bezpieczeństwa, który tylko sprzedawca będzie mógł poprawić, ponieważ Twój klucz zostanie wcześniej zaprogramowany. Lepiej to wiedzieć przed rozpoczęciem „pracy”.

Teraz twoja kolej na grę! Na Amazon znajdziesz wiele bezobsługowych akumulatorów samochodowych, ale możesz też spojrzeć na następujące akumulatory, są one bardzo mocne.