Olej silnikowy

Tłumiki, Katalizatory, Kolektory wydechowe, Strokery,
mmpm1223
Newbe

Olej silnikowy

Postautor: mmpm1223 » 07 sie 2019, 15:10

Witam wszystkich.
Od niedawna jestem posiadaczem GT86 z 2016/2017r. (po lifcie). Przebieg 30k.
Przychodzę z pytaniem dotyczącym oleju silnikowego. Otóż instrukcja mówi, że silnik powinien jeździć na oleju 0W20 lub ewentualnie 5W30 ("Silnik samochodu jest fabrycznie napełniony olejem o lepkości SAE 0W-20 zapewniającym najniższe zużycie paliwa i dobre własności rozruchowe w niskich temperaturach.
Jeżeli olej SAE 0W-20 nie jest dostępny, można zastosować olej SAE 5W-30. Jednak podczas kolejnej wymiany oleju powinien zostać zastąpiony olejem SAE 0W-20."). Toyota, którą posiadam, jest serwisowana w ASO (jest jeszcze na gwarancji, a poza tym jest w leasingu) i zauważyłem, że na plakietce jest olej 10W40. No i właśnie tutaj jest moje pytanie - czy taki olej jest odpowiedni do tego silnika (przede wszystkim czy zapewnia odpowiednie smarowanie), oraz czy ASO może sobie stosować taki olej mimo tego, że instrukcja mówi coś innego? I jeszcze takie pytanie - jaką temperaturę powinien trzymać olej podczas ostrzejszej jazdy? Na tym oleju wskaźnik temperatury oleju często pokazuje wartości z zakresu 120-130 stopni.
0 x
twck

Re: Olej silnikowy

Postautor: twck » 20 sie 2019, 13:04

Staraj się nie oszczędzać przesadnie na oleju. Chodzi w dużym skrócie o to, aby nie kupować jakiegoś budżetowego oleju, bo to jest w dużym skrócie, ślepa uliczka.
Kolejna sprawa, skoro instrukcja auta zaleca taki a nie inny olej, to nie wiem w zasadzie z czym tu można dyskutować? Fakty są takie, że zbyt wysoka temperatura silnika, może być spowodowana innymi czynnikami - jakimiś problemami z chłodzeniem silnika itd.
Na https://motoszef.pl/clientcatalogue/kat ... 46948.aspx proponuję sprawdzić jeszcze ich specyfikację.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2019, 18:28 przez twck, łącznie zmieniany 1 raz.
0 x
Awatar użytkownika
Cebal
•••

Re: Olej silnikowy

Postautor: Cebal » 21 sie 2019, 9:29

Kwestia oleju, to zdecydowanie jedna z najbardziej kontrowersyjnych. Jest wiele opinii w tym temacie. 120 stopni, to sporo, ale to raczej normalna temperatura w upalny dzień. Żeby temperatura utrzymywała się na niższym poziomie najlepiej kupić chłodnicę oleju. Działa cuda. Nie będę Ci tu pisał jaki olej musisz lub powinieneś zalewać, bo każdy leje wedle uznania lub opinii. Od siebie mogę jedynie dodać, że zalewam 5W-30, nieraz go przycisnę, często jeżdżę po mieście w gorące dni. Zalecenia producenta są jasne, jednakże często jest tak, że przykładowo uturbiony silnik jeździ na 5W-40 lub nawet 10W-40. Wnioski wyciągnij sam :P
0 x

Wróć do „Silnik | Układ wydechowy | Skrzynia biegów”